News

Proszę się rejestrować i udzielać na blogu.Proszę również dodawać komentarze do różnych działów.Dodaj się do obserwatorów i zostaw komentarz po sobie oraz udzielaj się i być aktywny/na na blogu.

czwartek, 23 lutego 2012

Gigabyte 970A-UD3 - niedroga i dobra

GA-970A-UD3 to niedroga płyta główną z podstawką AM3+ i chipsetem serii 9xx. Zobacz wyniki testów i ocenę.


                                                    

    


                   Gigabyte 970A-UD3 - test, cena i opinie


                                                          AM3+ w dobrej cenie


Producenci płyt głównych lubują się w prezentacjach topowych konstrukcji, które kosztują często naprawdę duże pieniądze. Prawda jest jednak taka, że znacznie większą popularnością cieszą się konstrukcje ze średniej półki. Po co przepłacać, jeśli możemy dostać podobne funkcjonalności w znacznie niższej cenie? Jeśli dodatkowo nie interesuje nas podkręcanie - a powiedzmy sobie szczerze, że podkręca niewielki odsetek użytkowników - ani budowanie konfiguracji z kilkoma kartami graficznymi, dla naszych potrzeb całkowicie wystarczy sprzęt ze średniej półki.Obecnie tanio nie oznacza wcale słabo. Chipsety AMD serii 9 oznaczają wsparcie dla SATA III i USB 3.0, niezależnie od klasy płyty głównej. Wprawdzie obsługa USB 3.0 nadal realizowana jest przez układ trzeci, jednak wsparcie SATA III jest natywne, co oznacza, że wszystkie porty SATA znajdujące się na płytach są standardu 6 Gb/s.
Firma Gigabyte ma swojej ofercie trzy płyty oparte na chipsecie AMD 970. Model UD3 jest najlepiej wyposażony, co widać z miejsca po zdjęciu. Został wyposażony między innymi w lepszą i co najważniejsze chłodzoną sekcję zasilania oraz większy radiator na chipset. Przy wykorzystaniu procesorów FX serii 8xxx i gdy sprzęt ma pracować przy wysokim obciążeniu procesora, warto zwrócić na to uwagę.
Najtańsza wersja D3 ma też jedynie tylko 4-pinowe gniazdo zasilania procesora - wedle firmy Gigabyte obsługuje ona najbardziej prądożerne i najwydajniejsze modele Bulldozera, ale nie należy liczyć na większe sukcesy jeśli chodzi o OC. UD3 jako jedyna z trójki ma też pinowe wyjście portów USB 3.0 na PCB, co oznacza możliwość ich wyprowadzenia choćby na przedni panel. Różnice pomiędzy płytami dostrzeżemy również w wyposażeniu tylnego panelu w porty.


Płyty są wyposażone w czarny socket, a więc oferują pełną obsługę procesorów AM3+ - w niektórych przypadkach wymagana jest jednak aktualizacja BIOS (nie wszystkie wersje BIOS oferowały wsparcie dla procesorów FX)


                                                                    Specyfikacja


Płyta ma najsłabszy chipset serii 9, czyli 970. W praktyce ogranicza to liczbę linii PCI Express (chipset 990FX ma ich 32). Pierwszy slot PCIe x16 działa z pełną prędkością (x16), natomiast drugi jedynie z prędkością x4. Użycie konfiguracji CrossFireX jest możliwe, ale karty nie będą działać z pełną prędkością. Płyta nie ma wsparcia dla NVIDIA SLI.


Gigabyte GA-970A-UD3
Podstawka CPUAM3+
ChipsetAMD 970/AMD SB950
Technologie multi-GPU2-way AMD CrossFireX
Możliwość wykorzystania zintegrowanej grafikiNie
Sloty RAM4 x DDR3 (Dual Channel)
Maks. taktowanie RAM2000 MHz (OC)
Maks. ilość RAM32GB
Sloty PCIe x162 (x16 i x4)
Sloty PCIe x13
Sloty PCI2
Gniazda wentylatorów3+1
Porty SATA II (3 Gb/s)brak
Porty SATA III (6 Gb/s)6
eSATAbrak
IEEE 1394a (tylny panel)1 (2)
Gigabit LAN1
USB 2.0 (tylny panel)14 (8)
USB 3.0 (tylny panel)4 (2)
Gniazda zasilania24-pin + 8-pin
AudioRealtek ALC889
Dodatkowe technologieDual-BIOS, Ultra Durable 3, On/Off Charge, Touch BIOS, 
FormatATX (30,5cm x 24,4cm)
W sumie płyta jest wyposażona w dwa sloty PCI Express x16 (x16 i x4), trzy sloty PCI Express x1, oraz dwa sloty PCI. Umożliwia podłączenie sześciu urządzeń SATA pracujących w standardzie 6Gb/s. Dwa układy Etron EJ168 pozwalają na wykorzystanie czterech portów USB 3.0. Dwa z nich znajdziemy na tylnym panelu, a dwa kolejne wyprowadzimy za pomocą złącza pinowego na płytce drukowanej.


Na tylnym panelu znajdziemy jeszcze łączony port PS2 (do obsługi klawiatury lub myszki), osiem portów USB 2.0 (czerwone), dwa porty USB 3.0 (niebieskie), jeden port FireWire, oraz LAN. Standardowo otrzymujemy sześć portów mini-jack do obsługi dźwięku oraz optyczne wyjście audio S/PDIF.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz