News

Proszę się rejestrować i udzielać na blogu.Proszę również dodawać komentarze do różnych działów.Dodaj się do obserwatorów i zostaw komentarz po sobie oraz udzielaj się i być aktywny/na na blogu.

wtorek, 20 marca 2012

Jakie są płyty dla Ivy Bridge?

Na procesory Ivy Bridge przyjdzie nam jeszcze poczekać przynajmniej miesiąc. Płyty główne dla nich mają pojawić się na rynku trochę wcześniej, ale już teraz w internecie pojawiają się pierwsze nieśmiałe testy tych konstrukcji. Redakcja PCLab.pl nie jest nieśmiała i właśnie proponuje Wam pierwszy w Polsce test tych płyt (choć krótki) i to jeszcze przed ich oficjalnym wprowadzeniem na rynek.
Na procesory Ivy Bridge przyjdzie nam jeszcze poczekać przynajmniej miesiąc. Płyty główne dla nich mają pojawić się na rynku trochę wcześniej, ale już teraz w internecie pojawiają się pierwsze nieśmiałe testy tych konstrukcji. Redakcja PCLab.pl nie jest nieśmiała i właśnie proponuje Wam pierwszy w Polsce test tych płyt (choć krótki) i to jeszcze przed ich oficjalnym wprowadzeniem na rynek. Naturalnie nie powiemy Wam jak sprawują się one z Intel Core trzeciej generacji, ale skoro podstawka ta sama, to i tak zainteresuje Was pewnie jak działają z procesorami Sandy Bridge ;)Intel Z77 – chipset na 2012 rok

No właśnie, Intel po raz pierwszy od dość długiego czasu wprowadza nową serię układu logiki - nie zmieniając jednocześnie podstawki procesora. W przypadku procesorów Ivy Bridge (Intel Core z trójką na początku nazwy modelu) dalej będzie to LGA1155. Zarówno z punktu widzenia Intela, jak i producentów płyt głównych nie jest to wygodne, bo sporo płyt z układem logiki Z68 oraz P67 obsługuje nowe procesory. Jednak z punktu widzenia klienta nie ma w tym posunięciu nic złego, bo będzie mógł nabyć płytę starszej generacji w lepszej cenie.
Czego możemy zatem oczekiwać od chipsetów serii 7? Odpowiedź wydaje się oczywista już od dłuższego czasu. Przede wszystkim kontrolera USB 3.0 SuperSpeed, bo mimo że od pojawienia się pierwszych urządzeń minęły już ponad 2 lata, do tej pory USB 3.0 zapewniały kontrolery zewnętrznych firm, których działanie nie zawsze było całkowicie zadowalające. Intel natomiast jakoś nie kwapił się z jego implementacją i trudno powiedzieć dlaczego. Czy z powodu równolegle rozwijanego, znacznie szybszego Thunderbolta (LightPeak), czy dlatego, że uznał wersję 2.0 za wystarczającą? Bez względu na powody trochę szkoda, że dzieje się to dopiero teraz, bo bez wsparcia Intela siła rynkowego przebicia nowego interfejsu była znacznie mniejsza, niż mogłaby być.
No, ale wreszcie jest. W przeciwieństwie jednak do chipsetów z serii 7 do podstawki LGA2011 tym razem otrzymujemy działające USB 3.0 prosto z mostka PCH. Na razie są to tylko 4 porty, ale producenci płyt chętnie integrują w nich dodatkowe kontrolery podłączone pod magistralę PCI Express - zupełnie jak do tej pory. Są nawet modele, w których jest ich nawet więcej niż tych w standardzie 2.0.
Natomiast jeśli chodzi o kontroler Serial-ATA, zmian nie ma. Dalej mamy do dyspozycji tylko dwa porty SATA 3 (6 Gb/s). Mimo że takiej przepustowości wymagają tylko najszybsze SSD, mogłoby takich portów być w końcu więcej.
Kontroler PCI Express zaszyty jest oczywiście w procesorze i to głównie od niego zależy, która wersja standardu będzie obsługiwana. Z procesorem Sandy Bridge na pokładzie do dyspozycji jest PCI-E w wersji 2.0, a w przypadku Ivy Bridge – 3.0. Co ciekawe, część płyt z chipsetem P67 oraz Z68 jest już od dłuższego czasu elektrycznie zgodna ze standardem PCI-E 3.0 - i tylko czekają na Ivy Bridge. One w tym względzie nie będą odbiegały od tych z chipsetem serii 7.
Niestety, to wszystko, co możemy Wam dziś opowiedzieć o Z77. Na dalsze szczegóły, schematy itp. musicie jeszcze trochę poczekać. Tymczasem zapraszamy Was na dalsze strony tego artykułu, z których dowiecie się, jak nowe płyty działają z procesorami wykonanymi w architekturze Sandy Bridge.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz